Старинният град е разположен на скалист черноморски полуостров, източно от новия град Несебър, Бургаска област. Това е единствения исторически град в България, вписан в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО, като защитената територия е 34.71 ха.
Най-ранните открити следи от основи на жилища и части от укрепителна система датират от края на бронзовата епоха (края на II и началото на I хил. пр. Хр.), когато тук е бил разположен тракийския град[1]. Според Страбон, градът е носел името на основателя си Мене (Μενεσ) и тракийското окончание "βρια", което означава град [2]. По времето на траките градът е имал две пристанища – северно и южно, като около VI век пр. Хр. северното пристанище престава да съществува[3].
През VI век пр. Хр. полуостровът става една от малкото гръцки дорийски колонии. През класическия период е развит гръцки „полис“, заграден с крепостни стени. Градът достига голям разцвет през III-II век пр. Хр., когато се оформя като важен търговски център с връзки с градовете по Черно, Егейско и Средиземно море [4]. Градът започва да се нарича „Месемврия“. В началото на I век сл. Хр. градът е включен в пределите на Римската империя. Политическият и обществен живот се разраства.
Старинният град Несебър е загубил около една трета от територията на античния град в източна посока е пропаднала в акваторията на полуострова и може да се види само при подводни наблюдения [5].
За първи път градът е включен в пределите на българската държава през 812 г., когато кан Крум завладява Месемврия и тук се заселват славяни и българи.
През Средновековието градът става важна крепост и ключов стратегически пункт между България и Византия, както и важен търговски и духовен център [6].
През 1366 г. градът е превзет от рицарите на граф Амедео Савойски − в отговор на пленяването на византийския император Йоан V Палеолог от страна на българския цар Иван Шишман. След освобождаването на императора, Месемврия е преотстъпена на Византийската империя [7].
През 1453 г. Несебър пада под османска власт. След ХV век градът утвърждава стратегическото си значение в Османската империя, но така и не възвръща предишния си блясък [8].
В средата на XVII век Месемврия е частично възстановен и отново добива вид на здрава крайморска крепост.За кратко, по време на Руско-турската война (1828–1829 г.) Несебър е освободен, но е върнат на Турция при сключването на Одринския мир. При оттеглянето си руските войски взривяват отбранителните съоръжения на града. Вероятно оттогава започва упадъкът на града.
В периода от 1885 г. до 1930 г. вследствие на трите завършили нещастно войни, градът е бил частично обезлюден и в него се заселват множество бежанци. През 1930 г. Месемврия е преименувана на Несебър със Заповед №2820, с която са преименувани общо 1043 населени места в България[9] . През 1956 г., в периода на социализма, Несебър е обявен за архитектурен и археологически резерват с Постановление на МС №243 от 18.07.1956 година [10]. Заради уникалните си природни дадености и много добре запазените монументи от различни епохи, на VII-та сесия на Комитета за Световно Наследство в гр. Флоренция през 1983 г. Старинният град Несебър е включен в Списъка световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО[11].
През 2015 г. статута на Старинния град от архитектурен и археологически резерват се променя на археологически резерват и историческо селище.
-
Археологически обекти
Археологическите обекти в „Старинен град Несебър“ и охранителната зона са 15 бр. Част от тях археологически структури от ІІ хил. пр. Хр., оцелели останки от укрепления, елинистична вила и религиозни сгради от Античността, запазени църкви от Средновековието в руинен вид и Античния Некропол на Месамбрия.
-
Възрожденски къщи
В рамките на архитектурния ансамбъл на Старинния град, със статут на недвижими културни ценности са 90 от къщите. Построени през Възраждането и началото на следосвобожденския период, те отразяват етапите на развитие на архитектурния стил на Балканите и в целия регион на Източното Средиземноморие
-
Църкви
Средновековните църкви са едни от най-значимите архитектурни и художествени ценности в Старинния град. Построени са в традициите за култови сгради, характерни за Североизточната или т.нар. Търновско-несебърска школа във византийски стил. Изграждането им демонстрира възхода по отношение на архитектурата и монументалното изкуство.
-
Други
Част от културното наследство на Старинния град Несебър са вятърните мелници, като до днес са останали само две. Други недвижими културни ценности, репрезентативни за османския период, са чешмата (при Старата Митрополия) и турската баня (в близост до римските терми).
Източници
- Уебсайт на Музей „Старинен Несебър“ (2021) 2. Уебсайт на Музей „Старинен Несебър“ (2021)
- Каниц,Феликс. Дунавска България и Балканът. Историческо-географско-етнографски пътеписни проучвания от 1860-1879 г. Превод от немски на български език: Петър Горбанов. София: ИК "Борина", 1998, с. 163-168.
- План за опазване и управление на "Старинен град Несебър" − световно наследство. Период на действие 2012 - 2032. НИНКН, авторски колектив с р-л арх. Тодор Кръстев (2011). Електронно издание на НИНКН - Министерство на културата, 2012, с. 23.
- Уебсайт на Музей „Старинен Несебър“ (2021)
- Прешленов, Христо. Фортификационни съоръжения в Несебър (северен сектор). В: Изследвания в чест на Стефан Бояджиев. Съст. и ред.: Станев, Ст. и др. София: НАИМ – БАН, 2011, , с. 295.
- Иванчев, арх. Иван. Цит. съч., с. 33. с. 34
- Каниц, Феликс. Цит. съч., с. 165.
- Иванчев, арх. Иван. Цит. съч., с. 14.
- Михайлов, Пело. 80 години от най-масовото селищно преименуване в България. В: Проблеми на географията, 1914, № 3-4, с. 157
- Уебсайт на НИНКН (2021)
- Уебсайт на Музей „Старинен Несебър“ (2021)